Biuro Ochrony Rządu
 
 
PL
EN
 
Biuro Ochrony Rządu
 
 
 
Aktualności - Szczegóły
 
 
 
 
 
 
 • Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów
 •  
 • Biuro Ochrony Rządu
 • Najnowsza publikacja MSWiA dotycząca symboli narodowych zatytułowana „Hymn Polski” powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem. Jej autorami są Przemysław Rey - dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska - kustosz tego Muzeum. Ta bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię. W poradniku znajdują się także zapis nutowy oraz wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu.

  Jeden z rozdziałów jest poświęcony najczęściej popełnianym błędom. Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd zaczęto śpiewać 'póki' zamiast 'kiedy my żyjemy'. W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko 'Czarnecki', poprawnie brzmi ono 'Czarniecki'. Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu 'wrócił się/ rzucił się/' 'rzucim się przez morze'. W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: 'wrócim się przez morze'. W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: 'Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany', zamiast: 'Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany'.

  Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny poniżej w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania, podobnie jak publikacja pt. „Biało-Czerwona”, która już cieszy się ogromnym zainteresowaniem.


 • Pobierz :: Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów
 •  
 •  
 
 
 
 
Biuro Ochrony Rządu 2017 r.