Biuro Ochrony Rządu
 
 
PL
EN
 
Biuro Ochrony Rządu
 
 
 
Media o BOR
 
 
 
 
 
 
 • Sprostowanie

 •  
 • Odnosząc się do nieprawdziwych informacji zawartych w artykule pt. „Rząd nie mówi prawdy o kierowcy Szydło. WP ujawnia kulisy” zamieszczonym na portalu Wirtualna Polska, uprzejmie informuję, co następuje.

  W dn. 10 lutego 2017 roku funkcjonariusz rozpoczął kierowanie pojazdem Prezes Rady Ministrów około godziny 18.00. Prowadzenie pojazdu tego dnia trwało około 1 godziny. Wcześniej funkcjonariusz był przewożony do miejsca wykonywania obowiązków kierowcy (lotnisko Kraków - Balice). Wyjazd z garażu BOR nastąpił o godz. 7.29 co zostało potwierdzone stosownym meldunkiem do Oficera Operacyjnego BOR. Czas wyjazdu dostosowany był do pierwotnego planu lotu Prezes Rady Ministrów. Przylot do Krakowa miał bowiem nastąpić około godz. 15.00. Nie jest przy tym prawdą, że funkcjonariusz, o którym mowa, był pasażerem lawety - był pasażerem innego pojazdu przemieszczającego się do Krakowa.

  Formacja podtrzymuje stanowisko, że nieprawdą jest, iż trzech kierowców samochodów głównych miało w dniu 10 lutego wolne.

  Nie jest prawdą, że poza trzema funkcjonariuszami prowadzącymi z reguły limuzynę Premier na trzech zmianach, nie ma czwartego o zbliżonym doświadczeniu do nich.

  W każdej zmianie kierowców znajduje się dwóch - trzech kierowców o porównywalnym doświadczeniu.

  Kierowca pojazdu głównego pełni służbę w BOR od 2002 roku, w tym od 2012 roku w komórce właściwej ds. transportu. W grupie ochronnej Prezydenta RP wspomniany kierowca jeździł od 2014 roku, a w grupie ochronnej Prezes Rady Ministrów od 2015 roku. Kierowca ten prowadził samochód Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego.

  Wszyscy kierowcy z grupy ochronnej Prezes Rady Ministrów posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, wymagane prawem kwalifikacje oraz stosowne szkolenia.

  Okoliczności zdarzenia w Oświęcimiu zostały objęte śledztwem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W związku z powyższym Biuro Ochrony Rządu nie udziela szczegółowych informacji i nie komentuje szerzej zagadnień będących przedmiotem czynności organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości.

  Zespół Komunikacji Medialnej i Społecznej
  Biuro Ochrony Rządu
 
 
 
 
Biuro Ochrony Rządu 2018 r.