Biuro Ochrony Rządu
 
 
PL
EN
 
Biuro Ochrony Rządu
 
 
 
Media o BOR
 
 
 
 
 
 
 • Biuro Ochrony Rządu

  Oświadczenie w sprawie artykułu prasowego


 • dot. podania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule opublikowanym na stronie internetowej wyborcza.pl, pt.” Skandal na pogrzebie oficera BOR. Ofiara smoleńska gorszego sortu?”- autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego

 • Z uwagi na charakter tematu poruszanego w powyższym artykule dotyczącego śmierci funkcjonariusza BOR podczas wykonywania przez niego obowiązków służbowych, jak również mając na względzie ogromny szacunek dla najbliższego członka rodziny płk. Jarosława Florczaka, pełniącego służbę w BOR na kierowniczym stanowisku w formacji, Biuro Ochrony Rządu podkreśla, iż udział w uroczystościach pogrzebowych zawsze związane jest z wolą najbliższych członków rodziny.

  Dlatego też z wielkim ubolewaniem podkreślamy, iż nieprawdziwe są informacje sugerujące traktowanie przez BOR płk. Jarosława Florczaka – funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. jako „ofiarę smoleńską gorszego sortu”.

  Nieobecność oficjalnej delegacji Biura Ochrony Rządu na wzmiankowanej uroczystości wynikała z woli rodziny do zachowania kameralnego i prywatnego charakteru uroczystości. O fakcie tym sam autor „newsa” został poinformowany przez członka najbliższej rodziny, a aktualnie funkcjonariusza BOR, na samej uroczystości.

  Informujemy, że każdorazowy udział asysty i sztandaru BOR na tego typu uroczystościach jest poprzedzony rozmowami z członkami rodziny zmarłego funkcjonariusza BOR i możliwy po wyrażeniu przez nich zgody na takie uczestnictwo. Wola członków rodziny jest zawsze dla Biura Ochrony Rządu nadrzędna i decydująca. Dodać należy, że w tym samym dniu odbywał się pochówek ppor. Marka Uleryka, który także zginął w katastrofie smoleńskiej, w którym zgodnie z wolą członków rodziny, uczestniczyła delegacja Biura Ochrony Rządu (w tym asysta i sztandar).

  Redaktor wzmiankowanego artykułu nie dał formacji szansy na wskazanie przyczyn nieobecności Biura Ochrony Rządu w opisywanym wydarzeniu, przesyłając do BOR zapytanie w dniu 22 października 2017 r. godz. 11:33 (niedziela) i bez stanowiska formacji publikując artykuł na stronie internetowej wyborcza.pl, o godz. 19:37 tego samego dania.

  Biuro Ochrony Rządu stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu takich sytuacji jako formy ataku na formację i apeluje o poszanowanie pamięci funkcjonariuszy BOR – ofiar katastrofy smoleńskiej.

  Rzecznik prasowy
  Biura Ochrony Rządu
  mjr Katarzyna Kowalewska
 
 
 
 
Biuro Ochrony Rządu 2018 r.